Pedagog/psycholog
- profilaktyka_papierosy_e-papierosy.pdf
- telefony-antydepresyjne – link
- Jak-motywować-i-wspierać-dzieci-do-systematycznego-uczenia-się-w-domu.pdf
- Jak się uczyć – wskazówki dla uczniów 2.pdf
- Jak-postępować-z-dziećmi-w-obliczu-strachu.pdf
Służymy pomocą uczniom, rodzicom i nauczycielom. Mogą Państwo oczekiwać od nas pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu niepokojących Was sytuacji, które mogą dotyczyć:
- rozpoznawania trudności w nauce bądź innych niepowodzeń szkolnych doświadczanych przez Wasze dziecko,
- potrzeby udzielenia Waszemu dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
- porady w zakresie możliwości skorzystania z pomocy specjalistów w danej dziedzinie, niepokojących Was zmian, jakie pojawiają się w zachowaniu dziecka,
- trudnych relacji Waszego dziecka z rówieśnikami, nauczycielami lub rodzeństwem,
- trudnej sytuacji rodzinnej,
- każdej innej sprawy, która jest dla Was i Waszego dziecka bardzo ważna.
Zapraszamy do naszych gabinetów
Beata Pisarek – pedagog szkolny– pokój nr 213
Urszula Fangor – psycholog szkolny- pokój nr 112
Katarzyna Dziadosz – pedagog specjalny -pokój 112
Drogi Uczniu, zwróć się do pedagoga lub psychologa szkolnego gdy:
- coś Cię niepokoi,
- masz problemy w nauce,
- nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem,
- masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej,
- chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,
- chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób,
- przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
- Pamiętaj! Szkoła to nie tylko instytucja, w której się uczysz. To również miejsce, gdzie Twoi nauczyciele, pedagog , psycholog szkolny, koleżanki i koledzy mogą Ci okazać wsparcie.
- Uwierz, że nie jesteś, nie musisz być sam! Masz w naszej szkole naprawdę życzliwych i przyjaznych Ci ludzi!
- Nie uciekaj w samotność! Razem z innymi łatwiej pokonasz trudności, rozwiążesz problemy, odzyskasz radość, uwierzysz w siebie!
- Odważ się prosić o pomoc! To Twoje prawo!
- Otwarcie mów o swoich problemach! To bywa trudne, ale jest możliwe
Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
- chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach; masz pytania dotyczącej jego funkcjonowania w szkole;
- niepokoi Cię zachowanie dziecka;
- potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
- masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić; szukasz pomocy.
Szkolna Skrzynka Zaufania
Drodzy Uczniowie!
W szkole funkcjonuje skrzynka, do której możecie pisać o tym, co dzieje się w szkole, o problemach, jakie są dla was ważne lub trudne. Ta skrzynka to szansa na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie. Dzięki Waszym wiadomościom i sygnałom przesyłanym do skrzynki możliwe będzie reagowanie przez nas „dorosłych” w sytuacjach kryzysowych, by zapewnić Wam niezbędną pomoc i wsparcie.
Drodzy Uczniowie piszcie:
- jeśli się obawiacie konkretnych zdarzeń lub uczniów,
- jeśli któremuś z Waszych kolegów lub koleżanek dzieje się krzywda,
- jeśli byliście świadkami przemocy lub sami jej doznajecie a obawiacie się o tym zawiadomić osobiście,
- oraz w każdym innym przypadku, kiedy czujecie, że powinniście zareagować lub potrzebujecie pomocy.
Pedagog, psycholog pośredniczą również w kontaktach z instytucjami:
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Wrocławska 12, tel. 32471787
- Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Opolska 9 tel. 324349600
- Punkt Interwencji Kryzysowej (min. pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie oraz w sytuacji żałoby) ul. Opolska 9 tel. 32.4349623
- Miejska Komenda Policji ul. Śląska12, tel. 324787200
- Sądowi Kuratorzy Rodzinni ul. Staszica, tel.324787513
- Sąd Rodzinny ul. Staszica 324787412
- Straż Miejska ul. Piłsudskiego 60, tel. 324785290
- Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym ul. Piłsudskiego 60, tel.324785234
- „Caritas” Archidiecezji Katowickiej tel. 322516722
- Specjalistyczna Poradnia „Syriusz” ul. Wojska Polskiego 3 , Żory tel. 327245921
————————————————————————————————-
W związku ze zbliżającymi się wakacjami chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego wypoczynku, pełnego niesamowitych wrażeń, ale jednocześnie zwrócić uwagę na przestrzeganie poniższych zasad, ponieważ nie możecie zapomnieć o własnym bezpieczeństwie !
Pozdrawiamy 🙂 Pedagodzy szkolni.
BEZPIECZNE WAKACJE
Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły – to bardzo dobrze, zobacz jednak, czy nie można ich zmodyfikować. Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.
1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów – swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada – to podstawowe zasady bezpieczeństwa.
2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami – nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych „wyłudzaczy” jest posiadanie w kieszeni drobnych „na odczepne”. Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.
3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i – jeśli to możliwe – blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika.
4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić – dla własnego dobra.
5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki – kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach łatwo jest Cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób.
7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam – zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie – staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny” strój często prowokuje agresję.
8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż „dopalacze” pomagają w dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kegel–mogel. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać. PAMIĘTAJ – NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!
9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek jest dla młodych ludzi sygnałem rozpoczynającym imprezy, a wraz z nim – wielkie ryzyko. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa.
10. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na „bardzo ważne spotkanie”. Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące:, „bo tam się wszystkiego dowiesz”, bądź ostrożny. Nie idź!
————————————————————————————–
Drodzy uczniowie!
Z pewnością czujecie się zdezorientowani i pełni obaw w obecnej sytuacji kryzysowej. Pamiętajcie,
że nie jesteście z tym sami 🙂 ZAWSZE możecie liczyć na wsparcie swoich bliskich i nasze-nauczycieli
i pedagogów szkolnych. Poniżej przesyłamy Wam garść informacji, o czym szczególnie powinniście pamiętać w tym okresie:
1. Dokładnie myjcie ręce.
2. Wysypiajcie się.
3. Zadbajcie o zdrowe odżywianie.
4. Rozwijajcie swoje pasje.
5. Spędźcie czas z rodziną.
6. Powtarzajcie wcześniejsze tematy lekcyjne.
7. Rozmawiajcie z bliskimi o swoich emocjach.
8. Dbajcie o swoje zwierzęta (nie przenoszą koronawirusa!).
9. Pomóżcie rodzicom w obowiązkach domowych.
10. Nadróbcie zaległości filmowe i książkowe.
11. Czytajcie informacje z pewnych źródeł.
12. Unikajcie stresu i zachowajcie spokój.
Zachęcamy do obserwacji swojego nastroju i pisania krótkich, notatek na temat aktualnie przeżywanych uczuć (w formie pamiętnika). Jeżeli czujecie , chaos i zbyt silne emocje , nie radzicie sobie z problemami w Waszych głowach zachęcamy do kontaktu i pomocy z naszej strony –poprzez dziennik elektroniczny bądź telefon.
Z serdecznymi pozdrowieniami 🙂
Wasi pedagodzy. Beata Pisarek, Karol Kaczyński.
Szanowni rodzice!
Zachęcamy do pobrania darmowej, polskiej wersji poradnika w formie krótkiego ilustrowanego opowiadania o koronawirusie, autorstwa kolumbijskiej psycholog Manueli Cruz. Jest to nieoceniona pomoc w podjęciu trudnej rozmowy rodziców z młodszymi dziećmi na temat aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie. Dzieci są dobrymi obserwatorami a dzięki rozmowie i tłumaczeniu dziecięcy strach przed nieznanym może się zmniejszyć i zostać oswojony.
Poradnik jest do pobrania w formie PDF na stronie: https://www.medexpress.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-pobierz-bezplatny-poradnik/7
Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do kontaktu.
—————————————————————