Obchody 100-lecia niepodległej Polski

10 listopada w Szkole Podstawowej nr 10  uroczyście obchodziliśmy 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach tych obchodów uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie piosenki patriotycznej, a następnie w warsztatach plastycznych o tematyce historycznej.

Klasy IV-VIII zmagały się ze sobą w grze edukacyjnej pt. „ Droga do niepodległości”. Na terenie szkoły rozmieszczonych zostało 6 punktów strategicznych noszących nazwy: KOMENDANT, LEGIONY, ORLĘTA LWOWSKIE, CZYN POWSTAŃCZY, BITWA WARSZAWSKA, ZNÓW NIEPODLEGŁA. Ilustrowały one  drogę Polaków do niepodległości i główne epizody z nią związane. Pokonując wyznaczoną trasę, uczniowie  rozwiązywali zadania  związane z historią Polski w czasie walki o niepodległość. Miały one formę zajęć muzycznych , plastycznych i sprawnościowych.

Gra przebiegała w przyjemnej atmosferze,  uczniowie wspaniale się bawili, a przy tym utrwalali swoją wiedzę historyczną. Te nietypowe zajęcia stały się prawdziwą lekcją patriotyzmu.

Kolejnym elementem szkolnych uroczystości była akademia, w której udział wzięli wszyscy nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły. Występujący w niezwykły sposób przybliżyli wszystkim zebranym  niezwykle trudną historię naszego kraju i opowiedzieli o rozbiorach Polski,  walce Polaków z zaborcami i patriotyzmie naszych przodków.  Zgromadzeni mogli także wysłuchać nieznanych i oryginalnych pieśni patriotycznych, które stały się żywym obrazem przeszłości. Całość dopełnił występ szkolnego koła tanecznego.

Finałowym akcentem zakończenia uroczystości związanych ze 100- leciem odzyskania przez Polskę niepodległości  było rozwinięcie kilkumetrowej flagi Polski na boisku szkolnym przez uczniów starszej grupy wiekowej i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Z okazji święta została również zorganizowana wystawa prac uczniów naszej szkoły o tematyce niepodległościowej i patriotycznej.

Małgorzata Białecka 14 listopada 2018