Warunki przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty
przebieg_egzaminy_osmoklasisty.pdf
W związku ze zmianą terminów egzaminów ósmoklasisty, chciałabym przypominamy o warunkach przebiegu egzaminu.
1. Harmonogram:
– język polski – 16 czerwca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
– matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa) – godz. 9:00
– język obcy nowożytny – 18 czerwca 2020 r. (czwartek) – godz. 9:00
W czerwcu 2020 r. na stronie tytułowej arkuszy egzaminacyjnych wydrukowana będzie data przeprowadzania egzaminu, w jakiej egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu miał się planowo odbyć w kwietniu 2020 r., tj.
a) egzamin ósmoklasisty z języka polskiego: 21 kwietnia 2020 r. – egzamin odbędzie się 16 czerwca 2020 r.
b) egzamin ósmoklasisty z matematyki: 22 kwietnia 2020 r. – egzamin odbędzie się 17 czerwca 2020 r.
c) egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego: 23 kwietnia 2020 r. – egzamin odbędzie się 18 czerwca 2020 r.
Termin dodatkowy (dla uczniów, którzy z przyczyn losowych nie przystąpią do egzaminu w terminie czerwcowym):
– język polski – 7 lipca 2020 r. (wtorek) – godz. 9:00
– matematyka – 8 lipca 2020 r. (środa) – godz. 9:00
– język obcy nowożytny – 9 lipca2020 r. (czwartek) – godz. 9:00
2. Czas trwania egzaminów:
Czas pracy z arkuszem/Czas pracy z arkuszem ucznia, któremu dostosowano formy
j. polski 120 min/ nie więcej niż 180 min
matematyka 100 min/ nie więcej niż 150 min
j. obcy nowożytny 90 min / nie więcej niż 135 min
3. Zasady przeprowadzania egzaminu:
a) Uczniowie w dniu egzaminu winni się stawić w szkole o godzinie 8.40. O tej godzinie wyznaczeni nauczyciele sprawdzą obecność zdających uczniów;
b) Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby;
c) Do sali egzaminacyjnej zdający mogą wnieść wyłącznie:
– w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych), wskazane jest posiadanie zapasowego długopisu/ pióra,
– dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę,
– uczniowie podczas egzaminu nie mogą pożyczać przyborów od innych.
d) Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody niegazowanej. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych ( SZKOŁA NIE ZAPEWNIA WODY PITNEJ),
e) O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo i zajmują miejsce wyznaczone przez zespół nadzorujący egzamin (numery stolików, przy których będą pracować losuje przewodniczący zespołu nadzorującego),
f) Każdy zdający zajmuje miejsce przy stoliku, którego numer wylosował, a członek zespołu nadzorującego odnotowuje wylosowany numer w wykazie zdających w danej sali egzaminacyjnej;
g) Po wejściu do sali uczniowie są zobowiązani zastosować się do wszelkich instrukcji przewodniczącego zespołu nadzorującego.
h) W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej;
i) W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali;
j) Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje;
k) Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu;
l) W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty w sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie uczniowie, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego, nauczyciele wspomagający lub specjaliści z zakresu danego rodzaju niepełnosprawności, niedostosowania społecznego lub zagrożenia niedostosowaniem społecznym oraz obserwatorzy.
4. Ważne:
a) Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali. Niezastosowanie się do powyższego może być przyczyną unieważnienia egzaminu.
Prosimy, by w dniu egzaminu uczniowie nie przynosili urządzeń telekomunikacyjnych do szkoły, gdyż ze względu na rygory sanitarne nie będą one mogły być zdeponowane w sekretariacie szkoły.
b) Przypominamy o konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu. Stwierdzone niesamodzielne rozwiązanie może być również powodem unieważnienia egzaminu.
c) Zdający są zobowiązani do przenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi ( z wyjątkiem uczniów zwolnionych z tego obowiązku).
WYTYCZNE DOTYCZĄCE ORGANIZOWANIA I PRZEPROWADZANIA W 2020 R. EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa , bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
4. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
5. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki.
6. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą NIEGAZOWANĄ.
7. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
8. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
9. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
2) wychodzi do toalety,
4) kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
10. Zdający mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
11. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
12. Zdający wrażeniami po egzaminie powinni dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.
13. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.