Pedagog w czasie zawieszonych zajęć

Beata Pisarek – nr tel. 505 685 414 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00)

Karol Kaczyński – nr tel. 505 686 369 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00)

Drodzy uczniowie!

Z pewnością czujecie się zdezorientowani i pełni obaw w obecnej sytuacji kryzysowej. Pamiętajcie,
że nie jesteście z tym sami 🙂 ZAWSZE możecie liczyć na wsparcie swoich bliskich i nasze-nauczycieli
i pedagogów szkolnych. Poniżej przesyłamy Wam garść informacji, o czym szczególnie powinniście pamiętać w tym okresie:

1. Dokładnie myjcie ręce.
2. Wysypiajcie się.
3. Zadbajcie o zdrowe odżywianie.
4. Rozwijajcie swoje pasje.
5. Spędźcie czas z rodziną.
6. Powtarzajcie wcześniejsze tematy lekcyjne.
7. Rozmawiajcie z bliskimi o swoich emocjach.
8. Dbajcie o swoje zwierzęta (nie przenoszą koronawirusa!).
9. Pomóżcie rodzicom w obowiązkach domowych.
10. Nadróbcie zaległości filmowe i książkowe.
11. Czytajcie informacje z pewnych źródeł.
12. Unikajcie stresu i zachowajcie spokój.

Zachęcamy do obserwacji swojego nastroju i pisania krótkich, notatek na temat aktualnie przeżywanych uczuć (w formie pamiętnika). Jeżeli czujecie , chaos i zbyt silne emocje , nie radzicie sobie z problemami  w Waszych głowach zachęcamy do kontaktu i pomocy z naszej strony –poprzez dziennik elektroniczny bądź telefon.

Z serdecznymi pozdrowieniami 🙂

Wasi pedagodzy. Beata Pisarek, Karol Kaczyński.

Szanowni rodzice!

Zachęcamy do pobrania darmowej, polskiej wersji poradnika w formie krótkiego ilustrowanego opowiadania o koronawirusie, autorstwa kolumbijskiej psycholog Manueli Cruz. Jest to nieoceniona pomoc w podjęciu trudnej rozmowy rodziców z młodszymi dziećmi na temat aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie. Dzieci są dobrymi obserwatorami a dzięki rozmowie i tłumaczeniu dziecięcy strach przed nieznanym może się zmniejszyć i zostać oswojony.

Poradnik jest do pobrania w formie PDF na stronie: https://www.medexpress.pl/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-pobierz-bezplatny-poradnik/7

Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do kontaktu.

Pisarek – nr tel. 505685414 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00)

Kaczyński – nr tel. (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00)

—————————————————————

Służymy pomocą uczniom, rodzicom i nauczycielom. Mogą Państwo oczekiwać od nas  pomocy i wsparcia w rozwiązywaniu niepokojących Was sytuacji, które mogą dotyczyć:

•    rozpoznawania trudności w nauce bądź innych niepowodzeń szkolnych doświadczanych przez Wasze dziecko,
•    potrzeby udzielenia Waszemu dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
•    porady w zakresie możliwości skorzystania z pomocy specjalistów w danej dziedzinie, niepokojących Was zmian, jakie pojawiają się w zachowaniu dziecka,
•    trudnych relacji Waszego dziecka z rówieśnikami, nauczycielami lub rodzeństwem,
•    trudnej sytuacji rodzinnej,
•    każdej innej sprawy, która jest dla Was i Waszego dziecka bardzo ważna.

Zapraszamy do naszego gabinetu na II piętrze – pokój nr 213

Drogi Uczniu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
•    coś Cię niepokoi,
•    masz problemy w nauce,
•    nie potrafisz porozumieć się z nauczycielem,
•    masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej,
•    chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem,
•    chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz w jaki sposób,
•    przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
Pamiętaj! Szkoła to nie tylko instytucja, w której się uczysz. To również miejsce, gdzie Twoi nauczyciele, pedagog szkolny, koleżanki i koledzy mogą Ci okazać wsparcie.
•    Uwierz, że nie jesteś, nie musisz być sam! Masz w naszej szkole naprawdę życzliwych i przyjaznych Ci ludzi!
•    Nie uciekaj w samotność! Razem z innymi łatwiej pokonasz trudności, rozwiążesz problemy, odzyskasz radość, uwierzysz w siebie!
•    Odważ się prosić o pomoc! To Twoje prawo!
•    Otwarcie mów o swoich problemach! To bywa trudne, ale jest możliwe!
Drogi Rodzicu, zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
•    chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach; masz pytania dotyczącej jego funkcjonowania w szkole;
•    niepokoi Cię zachowanie dziecka;
•    potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
•    masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić; szukasz pomocy.

Szkolna Skrzynka Zaufania

Drodzy Uczniowie!
W szkole funkcjonuje skrzynka, do której możecie pisać o tym, co dzieje się w szkole, o problemach, jakie są dla was ważne lub trudne. Ta skrzynka to szansa na to, by w naszej szkole wszyscy czuli się bezpiecznie. Dzięki Waszym wiadomościom i sygnałom przesyłanym do skrzynki możliwe będzie reagowanie przez nas „dorosłych” w sytuacjach kryzysowych, by zapewnić Wam niezbędną pomoc i wsparcie.
Drodzy Uczniowie piszcie:
•    jeśli się obawiacie konkretnych zdarzeń lub uczniów,
•    jeśli któremuś z Waszych kolegów lub koleżanek dzieje się krzywda,
•    jeśli byliście świadkami przemocy lub sami jej doznajecie a obawiacie się o tym zawiadomić osobiście,
•    oraz w każdym innym przypadku, kiedy czujecie, że powinniście zareagować lub potrzebujecie pomocy.
Pedagog pośredniczy również w kontaktach z instytucjami:
•    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ul. Wrocławska 12, tel. 32471787
•    Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Opolska 9 tel. 324349600
•    Punkt  Interwencji Kryzysowej ( min. pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie oraz w sytuacji żałoby) ul. Opolska 9 tel. 32.4349623
•    Miejska Komenda  Policji ul. Śląska12 , tel. 324787200
•    Sądowi Kuratorzy Rodzinni ul. Staszica , tel.324787513
•    Sąd Rodzinny ul. Staszica 324787412
•    Straż Miejska ul .Piłsudskiego 60, tel. 324785290
•    Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym ul. Piłsudskiego 60, tel.324785234
•    „Caritas” Archidiecezji Katowickiej tel. 322516722
•    Specjalistyczna Poradnia „Syriusz” ul. Wojska Polskiego 3 , Żory tel. 327245921